Pavla Matoušková

"Nebudu vás učit co, kdy a kolik jíst. Naučím vás jíst tak, abyste to poznali sami."

S výživou jsem se seznámila na vysoké škole. Velice brzy jsem však zjistila, že získaná teorie a mnohé odborné studie jsou velice vzdálené od individuálních potřeb každého z nás. Nejvíc mě obohatily vaše příběhy. S nimi se stále učím a postupuji dál. Prošla jsem vrcholovým sportem na evropské úrovni, jsem máma dvou dětí a uvědomuji si, jak je v každé etapě života výživa klíčová

Nevěřím v jídelníčky, zázračné diety ani výživovým trendům. Věřím vaším skutečným potřebám a individualitě.

Pomohu vám s řešením zdravotních problémů, s proměnou postavy, zvyšováním výkonu, především však s nalezením prospěšného vztahu k jídlu. Mám zkušenosti s klienty všech věkových skupin včetně dětí, seniorů, sportovců, mužů a žen v různém období života.

Jsem spoluautorkou knihy Jídlotopis, která je znamenitým a vyhledávaným průvodcem pro všechny, kteří chtějí začít žít (z)dravě.

Děkuji, že můžu být součástí vašich změn.

Moje filozofie, cíl a principy

Filosofie
Nejdřív se naučme správně jíst. Vyčkejme, až nám samo tělo začne signalizovat, co mu vyhovuje a co nikoli. Teprve poté se zaměřme na svůj cíl. Hnát se od prvního dne za úspěchem a diktovat tělu, co bude a nebude jíst, nebude nikdy dlouhodobě fungovat.

Cíl
Vedu vás k samostatnosti a jistotě v jídle. Učím vás, že jediná cesta, jak dosáhnout trvalého výsledku, je zvolit si takovou změnu, která je snadno a dlouhodobě udržitelná. Dočasné změny a přísné zákazy nikam nevedou.

Principy
Zakládám si na potravinách plných kvalitních živin a jídlech z nich. Maximálně omezujme vysoce průmyslově zpracovaná jídla nebo průmyslem znehodnocená jídla.
Nespěchejme. Vyčkejme pár týdnů. Poté dosáhneme svého cíle, aniž bychom se na něho primárně soustředili.

Pamatuj
Důležité není, jak rychle a kolik zhubneme. Důležité je naučit se jíst tak, abychom dosáhli své optimální váhy a udrželi si ji napořád.
Důležité není, jak rychle, nebo jestli, se uzdravíme. Důležité je, že jsme vzali zodpovědnost do svých rukou a pro své zdraví aktivně něco děláme.

Heslo
Zhubnout a jíst zdravě umí každý. Ale jíst tak, aby člověk natrvalo dosáhl své optimální váhy a byl co nejdéle (nebo zase) zdravý, umí málokdo. Šanci však máme každý.

Rada
Nejlepší redukce je redukce informací.

Moje desatero

01

Živiny

Jez jídlo plné živin. Vyhýbej se vysoce průmyslově upraveným potravinám, které jsou bohaté na energii a chudé na živiny.

02

Sytost

Jez dosyta, hladovění není naším cílem. Sytost si nepleťme s plným žaludkem, to už se jedná o přejedení.

03

Komplexnost

Jez komplexně, žádnou živinu záměrně nevynechávej, pokud to nevyžaduje tvůj zdravotní stav.

04

Nepočítej

Jídlo nevaž ani nepočítej jeho kalorickou hodnotu. Je to zbytečné. Stačí jíst podle ideálního talíře a svých potřeb.

05

Tekutiny

Nezapomínej na dostatek tekutin. Všechny reakce v našem těle nebudou bez dostatečného příjmu vody probíhat optimálně.

06

Pohyb

Pohyb je nejúčinnější možnost, jak vykompenzovat stres. Vol si takový pohyb, který tě baví a dělá ti radost.
Jen u takového pohybu dlouhodobě vydržíš.

07

Váha

Nesleduj svou váhu, ani centimetry. Pocit volného oblečení a dobrá nálada ti řekne (a povzbudí) daleko víc.

08

Nový začátek

Tuto změnu neber jako dočasnou. Naopak - je to tvůj nový začátek. Vol si takové změny, které pro tebe budou snadné a lehce udržitelné.

09

Malé krůčky

Vol si malé reálné cíle. Jejich zvládnutí je daleko snazší. To, že je naplníš, tě bude motivovat pokračovat, setrvat, jít dál. Na finální vysněný cíl se nezaměřuj. Pravděpodobnost selhání a neúspěchu by byla o to větší. Každý svůj krok k lepšímu si rozděl na menší krůčky.

10

A nakonec

Směj se a svůj volný čas trav činnostmi, které ti dělají dobře, a s lidmi, které máš rád. Vnímej věci, které ti dělají radost a jim věnuj pozornost. Neprospěšné myšlenky nech plavat. Ty tě jen oslabují a ničí.

(11)

Něco navíc

Měj se rád/a a věř si! Tělo není tvůj nepřítel. Naopak, určitými signály (bolestmi, velkou únavou, alergií, vyrážkou a jinými problémy či nemocemi) ti dává najevo, že potřebuje změnu / pomoc. Vyslechni a začni vnímat tento signál. Určitě ho netlum léky. Hledej příčinu problému, jedině tak budeš úspěšný.

Mgr. Pavla Matoušková
spoluautorka knihy a projektu Jídlotopis
nutriční poradenství od roku 2005
nutriční koučka od roku 2019
6 let (1996-2002) – atletika na úrovni republikové
7 let (1989-1996) – sportovní gymnastika na evropské úrovni (Česká reprezentace)

Vzdělání:
Masarykova univerzita Fakulta sportovních studií – obor Regenerace a výživa ve sportu + učitelství tělesné výchovy (Mgr.)

Kurzy:
Jídlověda - PharmDr. Margit Slimáková
Trenér fitness - PaeDr. Petr Tlapák, CSc.
Core systém I, II - Coretraining
SM systém (stabilizačně-mobilizační systém) – Rehabilitační centrum
TRX, Kettlebell, Kondiční příprava dětí a mládeže – 3Dfitness
H.E.A.T. instruktor
Cvičení v těhotenství a po porodu
Bosu core, Bosu fitness

Můj příběh

Vždy jsem milovala jídlo. Slané jsem zajídala sladkým a zase naopak. Jedla jsem asi 6x denně a neustále přemýšlela, co si zase dám a kolik toho můžu sníst. Základ jídel jsem měla v rámci možnosti dobrý, ale poctivě jsem to doplňovala vším možným okolo. Zdravé jsem pro změnu zajídala nezdravým.

Zlom nastal, až když se mi narodily děti a já vše kolem začala hůře zvládat. Především psychicky. Odrazilo se to na mé energii. Byla jsem neuvěřitelně unavená, očima v zrcadle jsem také viděla všelijak a než čekat, kdy to bude mít dopad i na fyzické zdraví, začala jsem tím nejjednodušším, co jsem mohla v tu dobu udělat. Změnou stravy.

Váhu jsem primárně neřešila, takže jsem si zvolila pro mě nejschůdnější postup. Jídla jsem měla stoprocentní bez všech nezdravostí. Ale sladkého jsem se vzdát neuměla. Řekla jsem si, že ho budu jíst jen 1x denně, a to vždy hned po obědě. Byla to pro mě neuvěřitelná berlička a úleva zároveň. Díky tomu jsem zbytek zvládla lépe. Jeden den to šlo lépe, další hůře, ale tím, že jsem začala jíst opravdu kvalitně, ty lepší dny začaly nenápadně převažovat a potřeba něčeho nezdravého pomalu a jistě mizela. Až zmizela úplně. A světe div se, stejně tak zmizela i potřeba sladkého. To teda trvalo déle, něco přes rok. Ale na tom mi nezáleželo. V hlavě jsem si srovnala, že pokud chci trvalou změnu bez trápení, musím si zvolit takový postup, který zvládnu s lehkostí a to holt nějaký čas zabere.

Nikdy mě nenapadlo, že tohohle někdy dosáhnu. Nemít hlad. Neřešit jídlo. Vydržet bez jídla klidně i 6 hodin, aniž bych vraždila a byla k nesnesení. Brát ho jako přirozenou součást dne.

A hlavně, že přede mnou bude sladké a se mnou to ani nehne. Nechám to tam nebo maximálně ochutnám a nechá mě to chladnou. Neskutečné, osvobozující, motivující. Dokázala jsem to!

A jak to dopadlo s únavou? Tu mám pořád, ale je úplně jinačí. Zvladatelná, přirozená. Vím, proč je, když zrovna je. Důležité je, že není permanentní a devastující. Objevuje se jen v náročnějších dnech. Převládá energie, chuť pracovat, chuť žít a radost z každého rána. Vstávat z postele s úsměvem a těšením se na nový den je něco, čeho se vzdát už nikdy nechcete. Stačilo tak málo: Dát tělu prostor na to, aby přijalo a zvyklo si na novou prospěšnou změnu a začalo fungovat tak, jak má.

Rukama mi prošlo stovky klientů. Každý s jiným příběhem, každý s jinou zkušeností. Buďte také jedním z nich.

Spolupráce a konzultace:
Lucie Pančochová
- osobní trenér v úzké spolupráci s fyzioterapeuty
kontakt: 773 988 586, působí v Brně
Bc. Barbora Karásková - technologie potravin
MDDr. Eliška Mauerová - zubařka
MDDr. Agáta Polaková - zubařka (dětská strava a její vliv na zuby)
MUDr. Marcela Křížová - novorozenecké oddělení ÚPMD Podolí
Ing. Pavel Šmíd - kvalitní nádobí vhodné na vaření

Learn More

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.