November 8, 2022

Nebudu jíst sacharidy, prý mi to pomůže. Opravdu?

Pro někoho to může být záchrana, pro někoho katastrofa. Vím, že je teď web plný low carb neboli nízkosacharidového a vysokotukového stravování. Spousta lidí ho bezhlavě doporučuje a nevnímá všechna pro a proti. Po přečtení budete mít jasno.

Ve své praxi omezení až vyřazení sacharidů ze stravy úspěšně doporučuji lidem, kteří:

 • mají cukrovku
 • inzulinovou rezistenci a prediabetes
 • různé problémy s infekcemi
 • záněty

a díky omezení sacharidů mají skvělé výsledky.

Většina z nich dosáhla remise, tedy bezpříznakového období. A jsou nadmíru spokojení, že našli cestu ke zdraví.

Nemám však ani jednoho člověka, kterému bych tento styl stravování doporučila z pohledu:

 • redukce nebo
 • prevence

Tím vůbec nechci říct, že na tomto stravování nezhubnete, to bych lhala. Tvrdím však to, že mnozí z nás zvolí zbytečné restrikce v jídle, což může být pro mnohé nepohodlné, omezující až stresující. Přitom stačí daleko méně radikální změna, kterou vás učím podle mého ideálního talíře a výsledků dosáhnete úplně stejně, jako když dodržujete přísnější směry. Navíc snadněji a určitě trvaleji.

Proč?
 • Je velice důležité, a to nejen ve stravě, zvolit si takovou změnu, která je dlouhodobě udržitelná. Jedině tak dosáhnete trvalého výsledku.
 • Čím větší a přísnější zásah nebo zákaz, tím těžší je u zvolené změny vydržet. Dokážete to?
 • Pokud patříte mezi ty, co vás strava s nízkým obsahem sacharidů láka, je třeba si říct, zdali to, že vyřadíte pečivo a veškeré sacharidové přílohy (budete jíst pouze ty zeleninové), vydržíte „po zbytek života“. Nebo naopak víte, že tohle omezení byste dlouhodobě nevydrželi a dřív nebo později byste se k bramborám, rýži a pečivu stejně vrátili. Co si myslíte, že se stane, když se do svého jídelníčku znovu zpětně zařadíte to, co jste na nějaký čas vyřadili? Ocitnete se zase na začátku. Přiberete nebo se vám nemoc znova vrátí zpět.
 • Většina lidí, s kterými jsem v kontaktu a mají za sebou úspěšnou low carb stravu, se k sacharidům stejně vrátili. Buď úplně, tedy nastal jo-jo efekt, nebo jen z části a zjistili své optimální množství sacharidů, které tělu vyhovuje a na váhu to nemá vliv. Jednoduše řečeno - skončili u toho, co já doporučuji hned od prvního dne. A to je to, že:
 • sacharidy vyřazovat nebudeme
 • ve stravě si je necháme, tedy jen ty kvalitní, které najdete na seznamu
 • a jejich celkové množství bude tvořit maximálně pětinu z celkového příjmu

Jediní, kdo u low carb vydřeli dlouhodobě, jsou lidé, kteří na tuto stravu přešli ze zdravotních důvodů, jak už jsem psala na začátku.

Také znám spoustu lidí, na které low carb nemělo z pohledu redukce vliv žádný a vůbec nezhubli. A z pohledu prevence se cítili ještě hůř. A to je demotivující.

Low carb je moc fajn směr. Vychází ze základních surovin a nedoporučuje žádné vysoce průmyslově zpracované potraviny, a to je perfektní. Jen je to pro mnohé z nás zbytečně omezující a dlouhodobě neudržitelné, pokud nemáte silnou motivaci a důvod u tohoto směru zůstat.

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.