November 8, 2022

Knackebroty - můžu jimi nahradit pečivo?

Velice často mi lidé v dotazníku píší, že pečivo nejí, ale 1x-3x denně či týdně zařazují knackbroty nebo rýžové chlebíčky apod. Tyto potraviny se na první pohled zdají bezproblémové, často ve složení najdete i fajn suroviny bez aditiv a jiných přísad. Vhodné však k pravidelné konzumaci nejsou. Kde je tedy problém?

Problém je v jejich výrobě. Vznikají tzv. extrudací, kdy se za pomocí vysokých teplot z potraviny stane onen pěkně křupavý, lehoučký výrobek. Stejným způsobem vznikají i:

  • instantní kaše a jiné instantní výrobky
  • snídaňové lupínky
  • dětské křupky apod.

Při těchto vysokých teplotách se značná, mnohdy i drtivá, část prospěšných živin zničí a z původní, často i kvalitní, suroviny se stává jen bezcenný sacharid - glukóza. Tu, jak už víme, je dobré v naší stravě spíše omezovat než ji přijímat rovnou naservírovanou. Glukóza je konečným produktem metabolismu veškerých sacharidů, a to i těch zdraví prospěšných. Všechny sacharidy, které ve stravě přijímáme, se na ni v těle rozloží. Ale je obrovský rozdíl, jestli tuto práci udělá naše tělo nebo nějaký přístroj před konzumací dané potraviny. Takové produkty k životu určitě nepotřebujeme.

Proto, raději než jíst tzv. polystyreny, které jsou mnohdy i doslazované či přímo v polevě, a knacknroty, dejte přednost jiným potravinám, které tolik potřebné živiny skutečně obsahují.

Na trhu jsou však už i velice kvalitní výrobky, u kterých jsou při výrobě použity nízké teploty a ty určitě vyzkoušejte. Objednat je můžete tady.

O extrudaci píši také tady. Přečtěte si první 3 body. Děkuji.

Ve výčtu jsem zmínila i křupky pro kojence a batolata. Jejich obrovské plus je, že tyto křupky pro děti nejsou doslazované (samozřejmě se dají na trhu sehnat i ty), ale když se bavíme pouze o těch naturálních, tak v domnění, že dítěti dáváme v podobě křupky pohanku, rýži či kukuřici, jim ve skutečnosti dáváme jednoduchý sacharid. Naštěstí bez přidaného cukru. Tak opatrně.

Neradi čtete?

Celý článek si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.