January 25, 2024

Celozrnné pečivo můžu jíst neomezeně?

Hodně z nás si myslí, že když zařadíme celozrnné pečivo, je to pro naše zdraví přínosné a prospěšné. Bohužel, v drtivé většině případů není. Jaké pečivo tedy můžeme jíst?

V běžných pekárnách a supermarketech se pod názvem „celozrnné pečivo“ prodává výrobek z dnešní vyšlechtěné pšenice, tedy z obyčejné bílé modifikované chemicky ošetřené mouky. Přidá se navíc barvivo, aby to navodilo pocit tmavého pečiva. Dále pár semínek nebo trocha celozrnné mouky a je to. Pečivo nekyne. Nebo nekyne potřebnou dobu. Rovnou se upeče, a to my pak jíme.

Tímhle postupem se antinutrienty nerozloží a mnozí z nás to z dlouhodobého hlediska pocítí na svém trávení (bolesti břicha, plynatost, pocit těžkosti, problémy s vyprazdňováním a jiné střevní až autoimunitní problémy). Navíc minerály a jiné důležité mikronutrienty, které třeba i poctivé celozrnné pečivo obsahuje, jsou kvůli nesprávnému postupu výroby pro organismus hůře využitelné a tělo je nevstřebá. Nevyužije. Tzv. Hodně peněz za málo muziky.

Pokud pečivo ve vašem jídelníčku být musí, začněte jíst kvalitní kváskový chléb ideálně ten žitný. Nikoli balené trvanlivé pečivo s kvasem nebo ty, do kterých byl kvas jen přidán bez potřebné délky kynutí při výrobě. Doporučuji scuk.cz, ověřené pekárny nebo zkusit vlastní chléb. Recept je v mé knize nebo v koučinku a všude na internetu.

Více se o pečivu dočtete v tomhle článku.

Ještě by vás mohlo zajímat tohle.

Fajn pomocníkem pro odvykání si časté konzumace pečiva je:

  • Sýrový chléb
  • Rychlé pečivo z mikrovlnky
  • Jogurtový chléb
  • Cottage bulky

O recepty mi napište nebo jsou součástí kurzu.

A jak je to s celozrnným pečivem u dětí?

Pokud je celé zrno pomleté na mouku a z této mouky se poté upeče pečivo, je skvělé i pro děti. Samozřejmě pečivo kváskové.

Děti by neměly jíst:

  • celá nepomletá zrna
  • pečivo z bílé mouky, které je v těle prozánětlivé, což může vysvětlovat řadu alergií, vyrážek, ekzémů a jiných chronických zdravotních problémů

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.