June 17, 2022

Těstoviny - máme je omezovat nebo jíst s klidem?

Těstoviny jsou zrádná surovina. Záleží z jaké pšenice jsou vyrobené, na jejich složení i výrobě. Klasické těstoviny běžně k dostání nemají žádnou přínosnou hodnotu. Proč?

Těstoviny jsou zrádná surovina. Já jsem radši, když se ve stravě objevují jen příležitostně a člověk je pravidelně nezařazuje. Nestaví na nich svůj jídelníček.

Takové ty klasické těstoviny běžně k dostání ve všech obchodech a supermarketech jsou vyrobeny z dnešní vyšlechtěné geneticky modifikované pšenice, kterou není dobré do stravy zařazovat, jelikož je:

  • prozánětlivá
  • obsahuje více lepku než její původní odrůdy

Pokud jsou těstoviny vaječné, což je vždy plus, jedná se u obyčejných těstovin o přidaná sušená pasterizovaná vejce. Nikoli o čerstvá. A to je zase velké mínus.

Za mě tyto těstoviny řadím k průmyslovým produktům. A ty s prospěšnou stravou nemají nic společného. Na druhou stranu ale musím říct, že vedle jiných produktů s přidaným cukrem, ztuženým tukem, aditivy apod., jsou obyčejné těstoviny ještě docela tolerovatelné.

A jaké těstoviny tedy můžeme zařadit?

  • Fajn kompromisem mohou být těstoviny z čerstvých vajec a z kvalitní mouky (semolina a jiné původní druhy pšenice). Nakupuji je na scuk.cz nebo pastafidli. Doporučuji je zejména pro rodinné vaření. Pro jednotlivce v redukci třeba 3x do měsíce.
  • Další možností je těstoviny nahradit těstovinami z luštěnin. Doporučuji ty z červené čočky. Chuťově je to trošku o zvyku, ale dá se to. Samotné je jíst nebudete, takže to dochutí omáčka.

Obecně jídla, ke kterým se hodí těstoviny, doporučuji naučit se jíst s bulgurem, popřípadě kuskusem, ideálně s quinoou, popřípadě s kroupami či pohankou apod.

A těstoviny z kukuřice nebo dokonce sóji už vůbec nezařazujme. Stejně tak jako u dnešní pšenice je problém s pěstováním těchto plodin, kdy se používá velké množství agrochemikálií, a to vše se pak dostává do našeho organismu.

Těstoviny tedy doporučuji pouze domácí z kvalitní mouky, čerstvých vajec nebo ty luštěninové z červené čočky.

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.