June 29, 2022

Je třeba do stravy zařazovat freshe a smoothie?

Nevidím žádný přínos do své stravy zařazovat ovocné šťávy či smoothie. Spíše naopak, v případě, že jimi nahrazujeme jídlo, tedy pevnou stravu, vidím zde při pravidelné konzumaci jisté riziko pro zdraví. Vše je ale o míře a přístupu. Nic není černobílé, jen je třeba pohlížet na věc v souvislostech. Tady jsou:

Freshe a smoothie – je třeba je zařazovat?

Za mě to potřeba určitě není. Žít můžete spokojeně i bez nich.

Proč?

U obou příkladů se jedná o rozmixovanou potravinu, nejčastěji ovoce a zeleninu.

  • Smoothie je z celého ovoce.
  • Freshe se vyrábí odšťavněním plodu a konzumuje se jenom šťáva a nadmíra cukru. Dužina, tedy vláknina, díky které se ovoce nebo zelenina dlouho tráví, zde chybí úplně. Ve šťávě sice zůstávají některé živiny, pokud se tedy vypijí hned po odšťavnění, ale zároveň s vitamíny obsahují i pořádnou dávku jednoduchých cukrů. A to je na nich to zrádné – pijeme je rychle, z několika kusů ovoce, které bychom v celku ani nesnědli. Pokud pijeme freshe uskladněné několik hodin či dokonce dnů, zmizí i vitamíny a zůstává pouze cukr.

Nevidím tedy žádný přínos ovocné šťávy do jídelníčku zařazovat. Spíše naopak, při pravidelné konzumaci zde vidím riziko pro zdraví.

Lepší je jíst ovoce celé nebo nakrájené.

Zeleninové šťávy jsou něco jiného, ty občas zařadit můžete. Ale také nemusíte.

 

Smoothie, které může být efektivně obohaceno o ořechy, semínka, kokosové mléko apod., je určitě lepší v tom, že je v něm rozmixován celý plod včetně dužiny.

Nicméně nevidím jediný důvod do svého stravovacího režimu zařazovat tekutou či mixovanou stravu, kdy do sebe dostaneme více jídla, více cukrů a energie, než když si z vybraných surovin uděláme třeba salát nebo bowl či dezertní skleničku.

Navíc tekutá strava se rychleji tráví, dříve se dostaví pocit hladu. Hormonální odezva je také jiná, méně příznivá, než když jíte stravu vcelku, tedy pokousanou.

Výjimku tvoří děti, vrcholoví sportovci, staří lidé nebo lidi, co potřebují nabrat nebo doplnit více živin. Zde smoothie význam mít může a mnohdy i má.

 

Pokud má někdo rád smoothie, doporučuji ho zařazovat pouze jako dezert. Tedy hned po jídle a v malém množství. Ideálně po snídani nebo po obědě.

Určitě bych jim nenahrazovala hlavní jídlo. Ani si ho nedávala na svačinu bez spojení s pevnou stravou.

A vždy z komplexních živin, tedy ne pouze z ovoce.

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.