June 29, 2022

Je třeba číst etikety výrobků? Jak, když tomu nerozumím?

Velice často v koučinku narážím na to, že když klienta poprosím o poslání složení výrobku, abych mohla posoudit, zdali je vhodný, pošle mi jeho nutriční hodnoty. Tedy to, kolik má výrobek kalorií a gramů bílkovin, tuků a cukrů. Tyto údaje mi opravdu o vhodnosti absolutně nic neřeknou a všechny učím tyto hodnoty nesledovat. Jak si tedy poradit s etiketami?

Velice často v koučinku narážím na to, že když klienta poprosím o poslání složení výrobku, abych mohla posoudit, zdali je vhodný, pošle mi jeho nutriční hodnoty. Tedy to, kolik má výrobek kalorií a gramů bílkovin, tuků a cukrů. Tyto údaje mi opravdu o vhodnosti absolutně nic neřeknou a všechny učím tyto hodnoty nesledovat.

Například takové avokádo má na 100 g téměř 300 kcal kvůli tukům. Stejně tolik kalorií má i průmyslová muslli tyčinka. Ta má však 300 kcal kvůli sacharidům. Člověk, který se bezhlavě řídí čísly, nebo dokonce jen kaloriemi, si z toho odnese, že je vlastně jedno, co si vybere a sní. Čísla mu sedí, tak co víc řešit… To, jak se potravina v těle chová, jestli po ni budu tloustnout nebo hubnout, jestli mi dodá dlouhodobou energii, budeme zdraví nebo si budeme prohlubovat zdravotní problémy, nám prozradí její složení, původ a zdroj.

  • Pokud je na etiketě výčet spousty ingrediencí a některým dokonce ani nerozumíme, znějí chemicky, odborně apod., je zcela zřejmé, že tato potravina se od té přírodní vzdaluje nebo s ní dokonce nemá nic společného.
  • Pokud je tam vypsán výčet surovin, které znám a patří mezi doporučované potraviny , tato potravina může být součástí vašeho jídelníčku, je-li v souladu s vaším cílem.

Pro konkrétní představu přikládám složení dvou čokoládových tyčinek na trhu.

  • Skvělé složení tyčinky: datle (54 %), ořechy (30 %; raw kešu ořechy, mandle, pasta z lískových oříšků), raw čokoláda (15,5 %;kakaový prášek nepražený, nepražené kakaové boby, raw kakaové máslo, kakaová sušina nejméně 100 %, obsah kakaového másla 35 %), mletá vanilka.
  • Za mě zcela nevhodné složení tyčinky: Glukózo-fruktózový sirup, ovesné vločky20,6 %, čokoláda 20 % (cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, emulgátor: slunečnicový lecitin; vanilkový extrakt),kukuřičné lupínky [kukuřičná krupice 92 %, cukr, jedlá sůl s jódem (jedlá sůl, jodičnan draselný), ječný sladový výtažek, stabilizátor: uhličitan vápenatý],rýžovo-pšeničný extrudát (rýže, pšeničná mouka, cukr, kakaový prášek, inulín),pražené lískové ořechy 4,1 %, pražené arašídy 4,1%, kokosový tuk, emulgátor: slunečnicový lecitin, aroma.

A pro zajímavost srovnání proteinelly vs poctivá ořechová másla:

  • Složení proteinelly: Sladidlo: maltitol, slunečnicový olej, koncentrovaný syrovátkový protein (mléko) 12 % sušené odstředěné mléko, kakaové máslo, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (2 %), kokosový olej, koncentrované máslo (mléko), emulgátor: lecitin(slunečnicový), mořská sůl, přírodní aroma, barvivo: paprikový extrakt.
  • Složení ořechového másla třeba od Lifelike:

- čisté ořechové máslo pouze z ořechů: 100% pražené lískové ořechy nasucho

- nebo ty dochucené: 60 %pražené lískové ořechy, 20 % odtučněné kakao, 10% kokosový cukr, 10 % kokosový olej

Radost číst.

Nemusíte mít extra znalosti, být chemik nebo technolog. Stačí jen číst nebo kupovat potraviny, které etikety nemají, tedy tyto.

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.