Zdravý talíř

Když jsem se na gymnáziu seznámila s výživovou pyramidou, platnou od r. 1974, moc jsem jí nerozuměla. Vlastně jí moc nerozumím do teď. Co z ní ale zjevně vyplívá je, že základem stravy jsou sacharidy, včetně pečiva. A to je zásadní chyba, která vedla k narůstajícímu počtu obézních lidí a civilizačních nemocí. Bezesporu k tomu přispěl i sedavý styl života. Ten je však neodmyslitelnou součástí dnešní doby a můžeme ho účinně vyvážit pohybem. Stravu ničím nevykompenzujeme, pouze ji můžeme dobře a efektivně poskládat právě díky zdravému talíři.

Autorkou originálního zdravého talíře je Margit Slimáková, jehož aktuální verzi naleznete na www.cojist.cz.

Já jsem vypracovala svou verzi, protože tuto pomůcku hodně používám.

Zdravý talíř jasně ukazuje, co má být na talíři a v jakém poměru, abychom si udrželi zdravé tělo a ideální hmotnost. 

Ovoce a zelenina

Až polovinu talíře může tvořit zelenina (čerstvá, pečená, restovaná, dušená, mražená, nakládána - jakákoli) včetně hub. Zeleninu může občas doplňovat ovoce především bobulovité a sezónní. Brambory sem neřadíme.

Tuky

Tvoří střed a základ všech jídel. Patří sem kvalitní za studena lisované rostlinné oleje, kvalitní máslo ze zvířat krmené přirozenou stravou, ghee, olivy, ořechy a semínka, kokos, avokádo, popřípadě i kvalitní vysoko% čokoláda.

Bílkoviny a tuky

Zhruba třetinu talíře tvoří bílkoviny s tuky. Spolu dohromady je získáte například z ryb, vajec, masa a kvalitních mléčných výrobků.

Polysacharidy

Tvoří méně jak čtvrtinu talíře a jsou nejlepší ve své přirozené podobě. Řadíme sem například jáhly, pohanku, ovesné vločky, quinou, kvalitní rýži, luštěniny, batáty, klíčky a jiné. Pokud vám sacharidy nevyhovují nebo jste v redukčním režimu, zařazujte z nich především luštěniny (fazole) a klíčky, které jsou i bohatým zdrojem bílkovin.

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. 


  • Seznam potravin na talíři není kompletní. Zachycuje jen příklady zástupců dané kategorie.
  • Talíř neznázorňuje oficiální rozdělení makroživin na tuky, cukry, bílkoviny. Zachycuje jejich vhodné umístění a ideální množství na talíři. Proto mám rostlinné bílkoviny (luštěniny a klíčky) zakreslené mezi polysacharidy. Toto doporučení čerpám z mé dlouholeté praxe. Rostlinné bílkoviny většinou nevyhovují člověku hned od prvního dne, jak z pohledu trávení, tak i z pohledu využitelnosti bílkovin. Hrozí tak jejich nedostatek ve stravě a váš neúspěch. Do sekce bílkovin je můžete zkusit zařadit až po určité době nového stravování nebo v případě, že se rozhodnete být vegetariánem či veganem a živočišné bílkoviny odmítáte.

Velikost porce

Je jedno, jestli bude mít talíř průměr 15 cm nebo 30 cm. Celková porce musí být taková, abyste se najedli dosyta, akorát. Vždy je lepší na talíři trochu nechat a porci nedojíst než naopak. Proto gramáž a vážení jídla není třeba. Někoho zasytí dvě vejce, někdo je sytý až po pěti kusech, byť mají stejnou tělesnou váhu a jsou přibližně stejně staří.