Vejce

17.02.2020

Tolik diskutovaná potravina, která si z dob jejich omezování ve stravě, především kvůli cholesterolu, neprávem přinesla pochybnosti a nedůvěru.

Přitom je to ta nejlepší, nejkomplexnější, dá se říct i nejdokonalejší potravina, kterou do svého jídelníčku můžete zařadit.

Kvalitní vajíčka bezesporu patří mezi superpotraviny. Jsou výborným zdrojem kvalitní energie a biologicky užitečných látek (přece jen musí zabezpečit výživu a vývoj nového organismu). Jsou skvělým zdrojem bílkovin včetně esenciálních aminokyselin, omega-3 mastných kyselin, vitamínů (A, B1,B2, B6, B12, D, E a K), minerálních látek (železa a selenu) a antioxidantů. Dále cholinu potřebný pro fungování mozkových buněk a luteinu a zeaxantinu důležitý pro oči.

Nejzdravější jsou vejce od slepic z volného chovu právě díky obsahu omega-3. Vejce mají i velkou sytivost a mohou napomoci při řešení nadváhy.

Jejich nejvhodnější úprava je uvaření na měkko. Pozor na to, s čím si vajíčka děláte. Klobásy a párky určitě dobrou variantou nejsou. Ale kvalitní slaninka občas může být:). Na pánvi doporučuji vajíčka připravovat na ghee. Já je přidávám snad do všech pokrmů, kam se hodí, a to i několikrát za den. Dají se jíst jak na slano, tak i na sladko.

V kuchyni a v naší stravě mají nezastupitelné místo. Spolu s domácím vývarem z kvalitních surovin je řadím na přední příčky ve výživě člověka.

A jak je to s tím cholesterolem?

Čtěte zde: Cholesterol