Vápník, mléko a mléčné výrobky

20.04.2020

Opět existuje na toto téma tolik domněnek, mýtů a zmatků.

Na úvod je dobré uvědomit si, že mléko v životě člověka není nezbytné, jak je všude prezentováno. Je to spíše heslo či marketing potravinářského průmyslu. Na světě žijí milióny lidí, kteří jej z nejrůznějších důvodů nekonzumují, a přesto skvěle prospívají. 

Není pravdou ani to, že mléko je základ zdraví a že je nejkvalitnějším zdrojem vápníku. Některé druhy mléčných výrobků mohou být zdraví prospěšné, to beze sporu ano, nejsou však pro život nezbytné. Do stravy můžeme zařadit i daleko přínosnější potraviny s vysokým obsahem vápníku - a tím jsou rostlinné zdroje jako konopné semínko, mák a některá zelenina.

Daleko důležitější než množství přijatého vápníku je jeho množství, které dokáže organismus přijmout a správně využít. Vše se odvíjí od množství vitamínu K2 a vitamínu D. Je-li K2 v organismu dostatek, pak se vápník bude ukládat tam, kde má, tedy v kostech a zubech. Pokud máme vitamínu K2 nedostatek, může to vést k ukládání vápníku v měkkých tkáních a cévách, kde velice škodí. Současně hrozí i zvýšené riziko osteoporózy. Takže pokud někdo užívá doplňky vápníku a má zároveň nedostatek vitamínu K2 a vitamínu D, není to dobře. Hrozí kromě výše uvedeného i vyšší riziko vzniku srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Dalším častým tématem je, že mléčné výrobky zahleňují. Ale jelikož neexistuje žádná studie, která by toto prokázala, můžu vám pro vysvětlení a porozumění dané problematiky říct následovné:

Mléko skutečně zahleňuje, ale jen na chvíli a určitě nezahleňuje střeva. Není to ale hlen jako takový, je to ochranný film z mléka, který vznikne na krátkou dobu na sliznici v ústech a hltanu. Hlen pouze připomíná. Tato emulze se ale po chvíli přemění na jednotlivé živiny a je po zahlenění. Jsou však lidé, kteří tento pocit mít mohou, čistě subjektivně, možná si to i vsugerují, a jim bych mléko vysadit doporučila. Dočasně nebo i na delší dobu.

Co říct na závěr?

Kravské mléko sice obsahuje skvělé živiny, ale je také nejčastějším alergenem malých dětí, mnozí z nás jsou k němu intolerantní a zpravidla jej přijímáme v těch nejméně prospěšných podobách - jako jsou pasterizované, homogenizované, často i dochucované mléčné výrobky.

Pokud ale mléčné výrobky máme rádi a nezpůsobují nám žádné zdravotní problémy, konzumovat je určitě můžeme. Nejzdravější mléčné produkty jsou fermentované jogurty a kefíry, protože probiotika v nich obsažená podporují zdravé střevní prostředí, které je základem pro zdravý imunitní systém a prospívá celému organismu. Kysané mléčné výrobky jsou lépe stravitelné (díky přeměně laktózy na kyselinu mléčnou). Máslo a sýry, zejména přírodní typu jako Lučina, do svého jídelníčku také můžete zařadit bez výčitek. Jediné, na co je třeba u mléka dbát, je jeho kvalita. Tak jako u všech potravin.

A jaký je nejlepší zdroj vápníku? Výživovou jedničkou, co se týče obsahu vápníku, jsou konopná semínka, kysané zelí a samozřejmě mletý mák. Konopná semínka jsou mimo jiné perfektním zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Jsou skvělou potravinou do každého jídelníčku včetně dětského. Přidávejte 1-2 lžíce do jakéhokoli jídla (posypte jim chleba, přidejte je do snídaňových kaší, do omáček, salátu atd.)

Jen pro srovnání:

100ml mléka obsahuje 117mg Ca

100g konopných semínek168mg Ca

100g mletého máku má dokonce 1300mg Ca (ten se ale nehodí do všech pokrmů)

Další skvělé zdroje jsou kapusta, brokolice nebo květák.

Pamatujte, že vstřebatelnost vápníku z uvedené zeleniny je přes 50%, z mléka ho organismus příjme jen 30%.