Tuky vs. cukry

30.03.2020

Spoustu let jsme ze všech stran slyšeli:

"Omezujte tuky. Omezujte konzumaci vajec. Másla. Plnotučné mléčné výrobky nahraďte nízkotučnými nebo odtučněnými."

Natolik jsme sledovali obsah tuku v potravě, až jsme přestali mít kontrolu nad sacharidy. Období fóbie z tuků končí a začíná období fóbie z cukrů. A jak z toho ven? Máme tedy ve stravě omezovat tuky nebo sacharidy?

Pokud jíte kvalitní základní suroviny a jídla z nich, nemusíte si hlídat ani jedno. Sacharidy by tedy neměli tvořit základ celodenního jídelníčku, ale určitě je ze své stravy vyřazovat nemusíme. Mám na mysli kvalitní komplexní sacharidy z vloček, rýže, pohanky, jáhel, quinoi apod. Pokud svůj jídelníček zakládáte na průmyslových výrobcích, které obsahují spousty cukrů, škrobů, navíc dohromady se ztuženými tuky a rafinovanými rostlinnými oleji, jejich vyřazení z pravidelné stravy je zcela na místě.

Nízkotučné diety byly velký omyl. Kdyby omezování tuku ve stravě bylo prospěšné, měli bychom teď být všichni zdraví a štíhlí. Ale jak to, že nejsme? I přes to, že se donedávna tuk hodně omezoval, zdraví populace se ani o píď nezlepšilo. Naopak, nemocnost se neustále prohlubuje. Hned vysvětlím:

Je důležité si uvědomit, že my nejsme tlustí z tuků ve stravě. Obezita je sice porucha hromadění tuku, ale samotný tuk ve stravě její příčinou není. Hromadění tuku v těle je odjakživa řízeno hormonálně, zejména inzulínem. A on je právě zodpovědný za to, kolik tuků se uloží a kolik se ho spálí. Nárust hmotnosti se tedy odvíjí od množství vyprodukovaného inzulinu. A to, kolik se inzulinu uvolní, ovlivňují především sacharidy přijaté ve stravě. Řešením obezity proto není omezování tuků ve stravě, ale změna jídelníčku a konzumace kvalitnějších potravin. A samozřejmě pohyb, kvalitní spánek a efektivní zvládání či kompenzace stresu. 

A jak je to s cukrem? 

Pamatujte, že každý z nás má danou jinou míru tolerance cukru. Nemůžeme srovnávat diabetika s člověkem, který snáší cukr bez problému. Bezesporu je dobré jeho konzumaci omezit. Jak z pohledu prevence tak i z pohledu zdraví. Jak?

Nejdříve začněte s tím, že snížíte dávky doslazovaní. Ať už čaje, kávy nebo dezertů a zákusků. Pokud váš oblíbený recept radí hrnek cukru, množství příště snižte. Až si na novou méně sladkou chuť zvyknete, opět jeho množství omezte. To stejné se slazením nápojů. Dáváte si lžičku cukru / medu / sirupu? Zkuste jen půl. Někdo je na tolik disciplinovaný, že sladit přestane ze dne na den.

Pokud nic nedoslazujete a sladké nejíte, chválím. A strach z kvalitních komplexních sacharidů určitě mít nemusíte. Musíte jen vědět jaký zdroj a jaké množství je pro vás vhodné.

A pokud sacharidy nekonzumujete a prospíváte, taky možnost. Cukry nejsou esenciální živinou (narozdíl od některých typů bílkovin a tuků).

Co rozhodně nedoporučuji je nahrazovat cukr umělými sladidly, jejichž konzumace se v posledních letech v souvislosti s moderními výživovými směry značně rozrostla. Proč? Nemají žádný výživový přínos, nepatří mezi skutečné potraviny a studie o jejich vlivu na zdraví člověka jsou stále dost nekonzistentní, naopak mnohé z nich naznačují možná zdravotní rizika.

Proč tedy jíst něco, co není vědecky ověřené, podporuje nám závislost na sladkém a negativně může ovlivnit náš mikrobiom? Už léta se ví, že jejich konzumace neřeší nadváhu a u citlivých jedinců může vést konzumace potravin, které nedodávají sacharidy, ale chutnají sladce, k nepříznivým biochemickým reakcím v těle.

Naučte se vnímat přirozeně sladkou chuť. Nebudete potom potřebovat tolik sladit.