Můj názor na suplementaci

02.03.2020

Hodně často narážím na dotazy, jestli z pohledu prevence užívat nějaké doplňky vitamínů, minerálů a stopových prvků. Odpověď není tak jednoduchá.

Pokud člověk jí všechny základní skutečné potraviny, jí pestře a netočí pár typů jídel pořád dokola, ze stravy vyřadí vysoce průmyslové zpracovaná jídla, především bílou mouku, cukr a výrobky z nich, polotovary a junk food, nemusí z pohledu prevence doplňovat nic. Ani v zimním období.

Pokud jíte pořád ta stejná jídla a druhy potravin nebo nezdravá průmyslem znehodnocená jídla, hrozí samozřejmě deficit zejména mikrožovin.

Stejně tak, když nejíte nějakou určitou potravinu (protože vám nechutná nebo není v souladu s vaším výživovým směrem nebo přesvědčením), zjistěte si, o jakou látku se ochuzujete a v čem jiném, co jíte, ji najdete. Doplňky bych volila až jako nejzazší možnost, spíš vůbec. Znovu zdůrazňuji, pokud se jedná o prevenci. Když mám prokazatelně něčeho nedostatek, hledám přirozené zdroje. Pokud sáhnu po preparátu z lékárny, jak víte, kolik uvedeného množství se opravdu vstřebá a využije tak, jak má? Ať to jsou vitamíny, minerály nebo stopové prvky.

Je dobré si uvědomit, že v běžných přirozených potravinách jsou vitamíny obsaženy v kombinacích, různě spolupracují, podporují se, doplňují se, tvoří jakousi symbiózu, komplex více živin. Je jich tam celé spektrum.
V případě vyráběných vitamínů v potravinových doplňcích se většinou jedná o izolovaný jeden druh vitamínu bez další řady podpůrných živin, které ke svému využití a své funkci potřebují. Nemluvě o přítomnosti možných aditiv v nich. Při jejich užívání se vystavujeme riziku nastolení nerovnováhy v organismu. Proto nejbezpečnější (a taky nejpřirozenější a nejlevnější) je zajištění všech živin příjmem zdravých potravin, jak už jsem psala výše.

Nevím, jestli má cenu jíst něco jen proto, že nám výrobce slibuje přítomnost nebo vysoký obsah hořčíku, selenu, omega-3 nebo vitamínu C, když ani nevíme, jestli to všechno naše tělo vstřebá a využije tak, jak spotřebitel očekává a výrobce uvádí či slibuje? Pokud po preparátu z lékárny sáhnu, jak vím, kolik uvedeného množství se opravdu vstřebá a využije tak, jak má? Zvlášť, pokud se nejedná o lék, legislativně to není nijak ošetřeno!

Kde vidím význam, nikoli nutnost, je užívání vitamínů D v zimním období, vitamínu K2 (který je nejlepší s D3), popřípadě probiotika, když to vyžaduje zdravotní stav, a přírodní prebiotika, popřípadě omega-3 mastné kyseliny. A samozřejmě hořčík, selen a zinek.
Diskutabilní je placebo efekt. V tomto případě vidím plus v užívání doplňků. Nikoli spásu.

Vždy ale myslete na to, že při cílené i preventivní suplementaci je velice důležité uvědomit si, že jakékoli suplementy jsou jen doplněním zdravé výživy, nikoli její náhradou.

Moje rada na závěr zní:

Jezte především přirozeně se vyskytující potraviny jako:

 • Vajíčka - vaječné žloutky

 • Vývar
 • Mořské i tučné ryby

 • Maso ze zvířat z pastvy

 • Fermentované potraviny - fermentovanou zeleninu, vodu, mléko - kefír atd.

 • Ořechy - kešu, para ořechy, vlašské ořechy

 • Semínka - chia, konopná, lněná, dýňová

 • Obiloviny

 • Listovou zeleninu

 • Ovoce

 • Ovoce - bobulovité, jablka, citrusové, sezónní

 • Luštěniny - fazole, čočku, hrách

V těchto potravinách a jejich optimální konzumaci zajistíte dostatečný příjem mikronutrientů podporujících imunitu. Tj:

Pokud byste přece jen chtěli tyto mikronutrienty suplementovat, doporučuji z puravia.cz nebo terapotheka.cz, nikoli výrobky z lékárny,

Fajn je zkusit i manuka med (Sonnentor.cz, puravia.cz).


Myslete na to, že dobrá imunita rozhoduje o budoucí nemocnosti.