Rozklíčujte příčiny obezity jednou provždy

25.05.2020

Zajímalo by mě, proč si tolik lidí myslí, že při hubnutí musí hladovět a jíst málo? Copak hladové a špatně živené tělo v dnešní konzumní době bude hubnout? Zdravě a udržitelně?

Tito lidé svými marnými pokusy ve většině případů omezí přes den svůj kalorický příjem jídla natolik, že je pak večer zákonitě doběhnou chutě, hlad a dřív nebo později vše vzdají, zhřeší, přejí se. Hodně z nich vymění živiny a skutečné potraviny za prázdné kalorie, které tělu nedodají žádné prospěšné látky, tím pádem se člověk v hladu a v chutích utápí dál a dál. Chvíli s tím možná bojuje, ale ten boj dřív nebo později člověk stejně prohraje. Ocitá se v bludném kolotoči, jehož jediným výsledkem je plíživě narůstající hmotnost.

Mí klienti se diví, kolik jídla za den můžou sníst. Kolikrát mi i píšou, že jsou přejedení. Přesto jde váha dolů. Ne rychle, ale pomalu a trvale. Jedině tak si novou váhu udrží.

S klienty vůbec neřeším množství, gramáž, kalorie, četnost jídel, poměry živin. Řeším pouze druh, kvalitu, zdroj a pestrost potravin. Především však řeším jejich pocity. V nich se skrývá víc odpovědí než v tabulkách a číslech. Proto si zakládám na individuální spolupráci. Učím je vybírat si jídlo plné živin, skutečné opravdové jídlo, které tělu dodá vše potřebné a zasytí. Vysvětluji jim, že nekvalitní jídlo a vysoce průmyslově upravené potraviny se zpravidla vyrábějí z těch nejlevnějších a nejméně kvalitních surovin "vylepšených" spousty aditiv, jsou tedy výživově chudé tzv. prázdné, chuťově návykové, tělo nezasytí a jsou v naší stravě zcela zbytečné.

Až společnými silami a intenzivnější komunikací zjistíme, jestli člověku sedne strava více založená na sacharidech nebo tucích, mase nebo rostlinách, syrová nebo tepelně upravená, s frekvencí 4x-5x denně nebo 1x až 2x denně.

10g sacharidů z bílé mouky v těle nezpůsobí to stejné jako 10g sacharidů z ovesných vloček.

Během naší spolupráce člověka učím, že nadváha nesouvisí s vysokým příjmem tuků ve stravě, ale že je to pouze porucha hromadění tuků v těle, které je řízeno hormonálně. Ukládání tuku v těle ovlivňuje hormon inzulín, jehož uvolňování je řízeno sacharidy. Nikoli tuky. Čili řešit se musí příčina obezity, a to jsou především sacharidy ve stravě. Zejména jejich kvalita a množství. Proč kvalita? 10g sacharidů z bílé mouky v těle nezpůsobí to stejné jako 10g sacharidů z ovesných vloček. Jak je to možné? Tomu se věnuji v tomto článku: Kalorie není kalorie.

Řešením obezity a především zdraví tedy není hladovění a málo jídla. Řešením je jíst lépe a hlídat si kvalitu jídla. Více zde: Kroky ke zdraví

Jak má vypadat jídlo na talíři, a z čeho se má skládat, naleznete zde: Zdravý talíř a zde: Jídla během dne.

Zhubnout umí každý, ale zhubnout bez trápení, mučení a natrvalo málokdo.

Například můj klient Roman. Je mu 56 let. Od 35 let bere prášky na vysoký krevní tlak, má cukrovku II. typu, 7 let je na inzulínu. Když jsme se poznali, vážil 111kg. Naše spolupráce začala koncem ledna 2020. Teď budeme končit třetí měsíc koučinku a stále pokračujeme. Jeho dosavadní výsledky:


Váha před: 111kg → po dvou měsících: 101kg

Glykémie před: 11,6 → po dvou měsících: 6

Inzulín před: 36 j. → po dvou měsících: 16 j.


Vysoký krevní tlak nekontroluje, ale snížil množství prášku, díky čemuž chodí spát později, spánek je kvalitnější, je méně unavený.

Když si vezmu, že byl od svých 35 let v péči lékařů a jeho zdravotní stav se až doteď stále zhoršoval, pouze se zvyšovala a měnila medikace bez pozitivního výsledku, je to smutné. Za celých 20 let, co byl Roman 'závislý' na lécích, se zdravotní stav ubíral tím špatným směrem. Přitom stačilo pouze upravit stravu a malinko změnit životní styl. Roman začal cvičit a stravovat se dle mých doporučení. Zdaleka nejsme u konce, ale jeho výsledky jsou důkazem toho, že nikdy není pozdě začít, zvlášť když kvalita jeho života se díky novým krokům výrazně zlepšuje. Romanovo obrovské plus je, že od začátku jede na 100%. Žádné výmluvy, žádné obcházení, žádné kličky, žádné selhání.

Ať už je váš cíl jakýkoli, včetně obyčejné redukce, vždy musíte začít tou nejjednodušší a základní změnou: jíst kvalitní suroviny a ze své stravy vyřadit vysoce průmyslově zpracované potraviny. Bez tohoto kroku si zdraví a optimální hmotnost neudržíte. Kdy vás váš špatný životní styl může doběhnout, nikdo neví. Více k zamyšlení zde.