Pitný režim

16.03.2020

Základem pitného režimu by měla být voda, neperlivá, ideálně kohoutková. V některých oblastech balená. Kohoutkovou vodu nechávejte odstát, aby vyprchal chlor. Vodu si můžete zpestřit lístky máty, citrónem, ovocem, zeleninou, bylinkami.

Dále jsou vhodné jakékoli čaje, samozřejmě nedoslazované. Nejlepší je z vlastnoručně natrhaných bylinek, květů a plodů. Nic nemám proti dovozovému zelenému čaji nebo zázvorovému.

Limonády a slazené nápoje, včetně komerčních iontovych, určitě nezařazujte! Myslete na to zejména u dětí... Je v nich obrovská koncentrace cukru a různých aditiv.

Káva a černý čaj, u kterých se dříve tvrdilo, že vedou k odvodňování, se do příjmu tekutin počítat mohou, protože jejich močopudné působení je ve skutečnosti minimální.
Mléko a rostlinná mléka do pitného režimu neřadíme.

Co se týče množství, nelze říct nějaké číslo. Ani přibližné. Někomu stačí litr, někdo bude potřebovat 3 litry. Obecné číslo je zcela zavádějící a zbytečné. Pijte, když máte žízeň. Přehnaná kontrola a nucení se do pití totiž spíš může škodit. Zpětná vazba, jestli je váš pitný režim v pořádku, je barva moči. Moč je tmavá (kromě ranní)? Pijete málo. Moč je po celý den průzračná? Pijete moc.
Příjem taky závisí na množství snězené zeleniny, ovoce a polévek, ve kterých je vody spousty, takže je logické, že potřeba pití pak bude menší.
Pokud opravdu nemáte potřebu pít, nalijte si ráno do litrového džbánku vodu a snažte se to v průběhu dne vypít. Postupně.

Pijte, když máte žízeň.

Zvláštní pozornost bych chtěla věnovat dnešním tolik moderním freshům a pečeným čajům.

Freshe neboli čerstvě lisované šťávy mají obrovskou výhodu oproti krabicovým džusům ve své čerstvosti, chuti a v obsahu živin. Problém je ale v tom, že spolu s vitamíny si dopřáváme i pořádnou dávku cukrů a to je to nejzrádnější - pijeme je rychle, ve velkém množství a jejich dávku si často ani neuvědomujeme. Netvrdím, že se jich máte úplně vzdát, ale berte je něco jako dezert. Nikoli jako svačinu. V případě, že řešíte nadváhu, cukrovku nebo srdečně-cévní onemocnění, raději se jim vyhýbejte úplně.

Čistě zeleninové šťávy jsou obvykle bezproblémové.

A pečené čaje? Zjednodušeně jde o směs čerstvého nebo mraženého ovoce, která se rozpeče s cukrem a z toho se dělá čaj. Ovoce je určitě skvělá věc, ale pečením se většina jeho prospěšnosti zničí, a z hlediska výživy tak do sebe dostáváte především cukr. Tyto čaje nezakazuji, ale určitě nejsou vhodné pro časté popíjení.
Jinak čaje jsou hned po vodě nejlepší volbou k pití. Pokud je tedy nesladíte. Jak už jsem psala, nejlepší je z vlastnoručně natrhaných bylinek, květů a plodů. Nic nemám proti dovozovému zelenému čaji nebo zázvorovému.

Na zdraví!