Maso

18.03.2020

Maso může být každodenní součástí zdravého jídelníčku, musí se však jednat výhradně o vysoce kvalitní maso, ideálně od známého zdroje. Otázka, jestli jíst drůbež, ryby nebo červené maso, tak zásadní není. Zásadní je opravdu jeho kvalita a zpracování. Například i velmi zdravé mořské ryby mohou být chovány podobně jako jiná zvířata z velkochovů v krutých podmínkách, vykrmovány sójovými granulemi a léčeny antibiotiky. Sebekvalitnější ryby v podobě rybích prstů smažených na nekvalitním rostlinném oleji rozhodně více
škodí, než prospívají.

Pamatujte, že tuk ze zdravé a šťastné kačeny je přínosnější než tuk z nezdravého a nešťastného lososa!

Maso však není v jídelníčku mnoha z nás nezbytné. Většině z nás prospěje omezení nadměrné konzumace masa na dvě až tři porce masa týdně. Pro slabší konstituce s nedostatečností krve prospějí vývary ze zvěřiny nebo z hovězího.

Je dobré si uvědomit, že maso skutečně bylo po většinu času lidské historie pravidelnou součástí jídelníčku. Lidi jedli maso ze zvířat, která se volně pohybovala v přírodě a krmila se přirozenou stravou. Dnešní realitou je však maso z konvenčního chovu a zpracování. Většina běžně dostupného masa a masných výrobků, které konzumujeme, je kvalitativně mimo únosné meze. Zvířata žijí v nezdravých nepřirozených podmínkách, kvůli kterým jsou opakovaně nemocná a léčená, jsou vykrmována stravou, která není přirozená. Další kapitolou je potom zpracování masa.

Takže maso ANO, ale pouze skutečné kvalitní maso zdravých a správně krmených zvířat. Pokud nemáte možnosti takového masa, jeho konzumaci bych eliminovala co nejvíce, ne-li úplně.