Klíčení

09.04.2020

Víte, že klíčení je strašně jednoduchá, přirozená a skvělá věc? V klíčcích se ukrývá obrovská síla a energie a skvěle jimi nastartujete svoji imunitu. Klíčky jsou hotovým pokladem v jídelníčku. Jsou doslova napěchované minerály, vitamíny, enzymy a stopovými látkami. Díky nim jsou semena také lépe stravitelná a jsou zdrojem důležité vlákniny.

Pro nakličování je nejvhodnější použít semena v biokvalitě. Máte tak jistotu, že neobsahují umělé chemické látky používané při konvenčním pěstování. Suroviny nakupujte ve zdravé výživě nebo v potravinách.

Klíčit můžete:

  • Luštěniny - mungo, neloupanou čočku, cizrnu, hrách, fazole adzuki. Jsou pak lépe stravitelné a tolik nenadýmají, protože problematické látky se spotřebují jako zdroj energie k naklíčení a jejich obsah se tak sníží až o 80%. Pozor na velké druhy fazolí, ty na klíčení nedoporučuji.
  • Semínka - slunečnice, dýně, konopná semínka, ale i semínka zeleniny jako brokolice, řeřicha, rukola, vojtěška. Pozor na chia nebo len, po namočení vytvoří gel a klíčení je tak složité.
  • Obiloviny - pšenice, žito, ječmen, oves. Po naklíčení jsou obiloviny překvapivě chuťově nasládlé.
  • Ořechy - klíčení je poměrně složité, u nich postačí pouhé namáčení.

Hotové klíčky můžete jíst za syrova nebo lehce tepelně upravené.

Syrové jsou vhodné do salátů, do pomazánky nebo jimi posypejte namazaný kváskový chléb, polévku či hlavní pokrm.

Lepší je jíst klíčky syrové, ale šetrná tepelná úprava někomu prospěje z pohledu stavitelnosti. Můžete je přidat do karbanátků nebo placiček. Do kaší nebo do těsta na chleba.

Určitě si klíčky nedělejte do zásoby. Ani je hotové nekupujte. To by se všechna ta čerstvost a cenné živiny akorát zničili.

A v čem je ideální klíčit? Existují speciální klíčící sklenice a misky, lze i zaimprovizovat doma a vystačíte si se zavařovačkou, gázou a gumičkou. Typů a variant je víc.

Postup klíčení je velice jednoduchý:

1.  Vyberte vhodnou nádobu na klíčení, kterou si doma vyrobíte nebo si ji rovnou koupíte.

2.  Vyberte semínka, která budete klíčit. Pro začátek doporučuji mungo. Nemusíte klíčit vždy pouze jednu surovinu. Do nádoby můžete smíchat i více druhů a udělat si tak mix klíčků.

3.  Semínka důkladně propláchneme od nečistot (ideálně v sítu) a dáme do nádoby.

4.  Vše zalijeme dostatečným množstvím vody, která by neměla obsahovat chlor. Stačí odstátá. S vodou nešetřete, semínka hodně nabobtnají. Nechte odpočívat několik hodin, ideálně přes noc.

5.  Ráno vodu slijte, důkladně semínka propláchněte a nádobu umístěte tak, aby voda mohla odkapávat.

6.  Propláchnutí opakujte vždy 2x denně, ideálně ráno a večer.

7.  Druhý až třetí den máme hotovo a můžeme klíčky ochutnat. Doporučuji vždy klíčit menší množství. Skladováním klíčky ztrácí svoji hodnotu i čerstvou chuť.

8.  Servírujeme. Já je nejraději přidávám do salátu spolu s olivovým olejem a solí. Posypu si jimi téměř jakékoli jídlo. Skvělé jsou i do jakékoli pomazánky. Dobrou chuť!