Jídlo na dovolené, oslavách a o svátcích

08.06.2020

Často se mě ptáte, jak řešit jídlo mimo domov. Než vypíšu konkrétní rady a doporučení, je dobré si uvědomit, že naše zdraví nedělá to, co jsme snědli včera, nebo co výjimečně sníme zítra, pozítří. Naše zdraví stojí na tom, co jíme běžně, co je základem našeho každodenního jídelníčku. Jedno vybočení z normálu nic neznamená.

Rok má 365 dní. Když moc, tak průměrně 40 dní člověk stráví na dovolené včetně nějakých oslav, svátků a večírků. Stále zbývá přes 320 dní v roce, kdy jste v normálním režimu. Pokud je váš režim z 80-100% správný, není se čeho bát. Těch pár dnů, které se rozprostřou do celého roku, nic nezpůsobí ani nepokazí. I když si dáte věci, které nejsou zrovna pro zdraví ideální. Na druhou stranu je také dobré uvědomit si, jestli vám to hřešení vůbec stojí za to.


Nicméně, jak tedy řešit dovolené?

  • Pokud jedete někam, kde máte jídlo zaplacené, v drtivé většině případů snídaně probíhají formou švédských stolů, kde je nabídka velice široká a více než dostačující. Většinou stejně probíhají i večeře. Popřípadě dostanete nabídku více teplých jídel, ze kterých se vybrat určitě dá. Oběd se dá vyřešit velkou kvalitní svačinou (sýry, kefíry, zelenina, ovoce, olivy, oříšky, sušené maso, Lučiny) nebo opět v restauraci, kdy si dáte zeleninovou přílohu nebo salát navíc a klasickou přílohu nemusíte dojíst celou.
  • Pokud jedete někam, kde si vaříte sami, tak není co radit. Vy rozhodujete o tom, co nakoupíte a co uvaříte.
  • Pokud jedete pod stan nebo s karavanem, kde jste odkázáni na přírodu, oheň a skromné nádobí, pořád existuje široká škála potravin, ze které se dá uvařit parádní eintopf (konzervy fazoli, cizrny, rajčat, tuňáka, masa, zeleniny, tempeh, vejce), spousta věcí se dá zavařit do sklenice doma předem. Dále mějte spousty potravin, které nevyžadují tepelnou úpravu ani skladování v chladu - sušená rajčata, sušené maso, nakládaná zelenina, konzervy ryb, luštěnin, zeleniny, sýry, oříšky, trvanlivé kváskové pečivo, olivy, doma upečené muslli apod.
  • Pokud jedete někam, kde se to vůbec řešit nedá, tak si z toho hlavu těch pár dnů nedělejte nebo na taková místa jednoduše nejezděte.


Co se týče oslav a večírků, radím jediné:

Jít na ně z domu hodně kvalitně najezený. A až vám vytráví, vybírat si jídla, co vás zasytí - maso, zeleninové jednohubky, pomazánky apod. Vyhýbat se chipsům, tyčinkám, popcornu, pečivu, sladkostem. Pokud na takové věci budete mít přece jen chuť, dejte si je jako dezert.

Ochutnávejte, ale nepřejídejte se.

A svátky?

Svátky je třeba prožít v klidu. Stres ze selhání nebo odříkání je horší než jednou, dvakrát zhřešit. Pokud jste tedy zdraví, nemá smysl se na svátky trápit. Ochutnejte to, co si normálně v průběhu celého roku nedáváte, a užijte si to.