Co když nejím nějakou doporučovanou potravinu?     Má to řešení?

06.09.2021

Ať už se jedná o alergii, nesnášenlivost nebo čistě jen o subjektivní pocit, že vám některá potravina nechutná nebo nedělá dobře, vůbec ničemu to nevadí.

Každá potravina se dá nahradit jinou.  

 • Když se člověk rozhodne nejíst maso, bude jíst víc vajec, ryb nebo fazolí.
 • Když člověk nejí pohanku nebo jáhly, bude jíst batáty nebo rýži.
 • Pokud někdo nejí brokolici, bude jíst jinou zeleninu. Syrovou nebo tepelně upravenou.
 • Pokud někdo nejí nebo nesmí jíst mléčné výrobky, jednoduše je ve stravě vynechá a tolik zbytečně propagovaný vápník v nich doplní z jiných potravin jako je třeba konopné semínko, květák nebo brokolice a bílkoviny klasicky z masa a například z ryb.

Pamatujte, že neexistuje esenciální - tedy životu nezbytná - potravina.

Existují pouze esenciální živiny.

Když člověk ve své stravě vynechá nějakou živinu (minerální látku, vitamín, bílkovinu apod.), může to být pro zdraví velice nebezpečné. Člověk už musí mít veliké znalosti o výživě, aby věděl, jak tuto situaci řešit a vyřešit.

Pokud však ve své stravě vynecháte nějakou potravinu, vůbec nic se neděje. Maximálně se vám zúží výběr a pestrost jídel, ale to se dá velice snadno vyřešit.

A co patří mezi esenciální, tedy životu nezbytné živiny? Jsou to:

 • vitamíny
 • minerály a stopové prvky
 • aminokyseliny a některé tuky
 • a samozřejmě voda - na dostatečný příjem tekutin určitě nezapomínejte. Všechny reakce v našem těle nebudou bez dostatečného příjmu vody probíhat optimálně

V pokrmech je tedy stěžejní to, že přijímáme všechny živiny. Z jaké potraviny živiny jsou, to už zásadní není a je to čistě jen na nás.

A abychom se nemuseli složitě starat o to, kde je která živina obsažena, kde je třeba vitamín C, z čeho získám hořčík, selen nebo omega-3 a tak dále, doporučuji jediné:

Jezte co nejpestřeji. Pestrost jídel je velice důležitá právě kvůli zajištění všech mikroživin i makroživin. Nevyplatí se jíst stejné typy potravin, zeleniny a příloh pořád dokola. Měňte druhy sýrů, luštěnin, ořechů, semínek, masa, zeleniny, obilovin atd. a nemusíte se pak starat, jaké důležité látky zvolené potraviny obsahují. Pestrostí a kvalitou jídel si zajistíte jejich dostatek.

Jídla mohou být pořád stejného charakteru, můžete jíst každý den třeba kaše / maso s přílohou / saláty apod., jen si hlídejte, aby se vybrané ingredience měnily.

 • Dnes jste měli kaši pohankovou? Zítra nebo pozítří si udělejte ovesnou.
 • Včera byl vývar? Dnes si udělejte polévku čočkovou.
 • Měli jste teď dva dny červené maso? Zkuste si pro změnu uvařit jídlo s vajíčkem, sýrem, rybou či zařaďte bílé maso.
 • Dojedli jste zásoby rajčat? Teď kupte salát a papriky.
 • Snídaně byla obohacena dýňovými semínky? Zařaďte příště semínka konopná.

Jíst správně neznamená bezhlavě zařadit do stravování zdravé potraviny. Je to o tom, mít v něm pestrá jídla plná komplexních živin z kvalitních potravin, a pak se nebát jíst dosyta.

Takže pestrost, komplexnost, sytost a kvalita - to je klíč k úspěchů.

Nejsou to gramy a vážení jídla, monotónnost surovin a hlad, k čemuž spousta diet inklinuje. A není to ani pouhé zařazení zdravých surovin, jak už jsem se před chvílí zmínila. Jídlo musí být nutričně vyvážené a komplexní.

Více zde: