Cholesterol

30.03.2020

Dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce a cév, ale jsou to záněty stěn tepen.

Bohužel, jsme léta slýchávali, že onemocnění srdce a cév je důsledek zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Předepisovali se léky na snižování krevního cholesterolu, doporučovali se diety s nízkým obsahem tuku. Ale výskyt onemocnění srdce se nesnižoval. Naopak. Zvýšila se úmrtnost a dlouhodobě praktikovaná zavedená dietická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky. Navíc tyto nemoci postihují stále větší počet mladších a mladších lidí.

Jednoduše řečeno, bez zánětu v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětu by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou záněty, kvůli kterým se cholesterol usazuje (v dobrém slova smyslu). Při vyšetření cév zánět doktoři neviděli, jak taky, to nelze. Viděli usazený cholesterol a vydedukovali, že on je ten viník. Proto ten velký omyl.

Problém není zánět akutní, kdy se jedná o přirozenou obranu těla před viry, bakteriemi a toxiny. Problémem je zánět chronický, který vzniká opakovaným zatížením těla toxiny nebo potravou. Zatím co akutní zánět je prospěšný, chronický je právě ten škodlivý. A právě nízkotučná dieta způsobuje tyto chronické záněty. Dalším viníkem je přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty z nich vyrobené) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový.

Problém je, že zánět hned necítíme, nevidíme, proto důležitost prevence přehlížíme. Což je velká škoda a naše nezodpovědnost.

Existuje jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. A vyhnout se všem vysoce průmyslově zpracovaným jídlům a junk food.

Více zde.