Cholesterol

30.03.2020

Léta jsme slýchávali, že zvýšená hladina cholesterolu v krvi způsobuje onemocnění srdce a cév. Předepisovali nám léky na jeho snížení, doporučovaly se nízkotučné diety, ale výskyt onemocnění se nesnižoval. Naopak se úmrtnost zvyšovala a nízkotučná dieta vyvolala epidemii obezity a cukrovky postihující stále víc mladších a mladých lidí.

Dnes už naštěstí víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce a cév. Příčinou jsou záněty stěn tepen. 

Vznik zánětu v těle podporují prozánětlivé potraviny, které v sobě obsahují:

  • Jednoduché cukry
  • Trans mastné kyseliny
  • Tepelně upravené rostlinné oleje
  • Polotovary

Tedy vše vysoce průmyslově zpracované.

Jedna z velmi důležitých funkcí cholesterolu je oprava buněčných stěn. V případě, že jsou stěny poškozeny zánětem, tělo produkuje množství LDL cholesterolu na jejich opravu. Dřív se odhalila pouze zvýšená hladina LDL cholesterolu v těle, proto se dlouhá léta označoval jako příčina cévních nemocí. To, že se v nich cholesterol shlukoval kvůli zánětu, se ví teprve pár let. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi nemusí tedy vůbec souviset s nadměrnou konzumací cholesterolu ve stravě.

Řešením není:

  • omezit potraviny s větším obsahem živočišných tuků

Řešením je:

  • ze stravy vyloučit všechny prozánětlivé potraviny, aby se zánět v těle netvořil nebo odstranil

Jednoduše řečeno, bez zánětu v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětu se pohybuje volně tělem, jak to příroda určila. Jsou záněty, kvůli kterým se cholesterol usazuje. Ale v dobrém slova smyslu.

Ještě bych chtěla uvést na pravou míru, že problémem není zánět akutní. Problémem je zánět chronický. Ten vzniká opakovaným zatížením těla toxiny nebo potravou. Zatímco akutní zánět je prospěšný, chronický poškozuje zdraví.

Čili chronické záněty způsobují:

  • nízkotučná dieta
  • přebytek jednoduchých, vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty z nich vyrobené)
  • nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový

Existuje jediný způsob, jak záněty odstranit nebo jim předejít, a to je:

Problém je, že zánět hned necítíme, nevidíme, proto důležitost prevence přehlížíme. Což je velká škoda a naše nezodpovědnost.

Více zde.