Bílá mouka a pšenice

15.04.2020

Bílá mouka: co to vlastně je a proč ji z jídelníčku doporučuji vyřadit?

Kdybych měla odpovědět stručně, řekla bych:

"Bílá mouka je pouze plnidlo bez jakéhokoli přínosu a výživové hodnoty a její častou konzumací se v těle tvoří prozanětlivé prostředí."

Ale stručně neodpovím.

Bílá mouka vzniká tak, že při přípravě se se slupkou a klíčkem ze zrna odstraňují bílkoviny, tuky, vitamíny, minerální látky i vláknina. Tedy úplně vše, co je výživově cenné. A zůstává jen škrobovitá část plná lepku a jednoduchých sacharidů. Stává se z ní prozánětlivá potravina, jejíž nadměrnou konzumací se můžeme dopracovat k chronickým zdravotním problémům.

Mouky ve výživě nejsou nic špatného, používat je můžete, ale především ty, které se pomelou z celého zrna. Ideálně těsně před použitím.

Proč jíst něco, co tělu nic nedá, a ještě navíc ho to zatíží.? Proč tím živit děti? Jen proto, že jim to chutná? Vím, nezdravá výživa nebolí, neprojeví se hned, ale věřte, důsledky vás dřív nebo později doběhnou.

A tvrzení, že na tom vyrostly naše babičky a celé předchozí generace, není správné. Pšenice, kterou dříve lidé používali, není co do kvality stejná jako ta dnešní. Proč?

Pšenice se s cílem získat vysoký obsah lepku, aby pečivo krásně kynulo, po desetiletí šlechtila. Přestávaly se rozsáhle pěstovat její původní druhy, jako je např. pšenice červená, špalda, semolina, a vypěstovala se dnešní pšenice s nadmírou škrobu, který zvyšuje glykémii a vede k vyššímu uvolňování inzulinu. Tím z dlouhodobého hlediska přispívá k prozánětlivému prostředí v organismu.

To, co kupujeme v obchodech dnes, tu dříve jednoduše nebylo.

Určitě netvrdím, že máte vyřadit pšenici nebo samotný lepek, pouze doporučuji vyřadit bílou mouku a výrobky z ní a upřednostňovat kvalitu použité mouky. Taková špalda nebo semolina či žito je moc fajn. Ideálně samozřejmě čerstvě pomleté zrno.

To je jedno z mých základních doporučení.

Pokud máte jakékoli kožní problémy, alergie, zažívací potíže, zkuste to. Tato změna vám jen a jen prospěje.

Jediné pečivo, které schvaluji a i ho občas doporučuji je:

Kvalitní kváskový chléb. Je to jediná vhodná varianta pečiva.

V dnešní době je kvásek bohužel zneužíván v tom, že se přidá do těsta a dá se bez kynutí a správného postupu rovnou do trouby a výrobce ho označí za kváskový chléb. Kvalita takového chleba se odvíjí od použité mouky a délky přípravy.

A proč je kvásek tolik důležitý a prospěšný?

  • Díky živému kvásku se lepek, škrob a další nevhodné látky rozloží.
  • Díky kvašení neboli fermentaci se násobí mikroživiny.
  • Kvásek má příznivý vliv na:
  • mikrobiom ve střevě
  • zabraňuje množení plísní a jiných patogenů (vydrží i týden aniž by zplesnivěl jako kupované pečivo)
  • redukuje zánět ve střevě
  • posiluje imunitu