Běh, chůze, kolo...

03.04.2020

Běh, chůze, kolo - jakýkoli pohyb v přírodě rovná se svoboda, pocit volnosti, odreagování, doplnění energie, kompenzace stresu.

Zkuste někdy vyběhnout jen tak. Bez hodinek, mobilu, měření, srovnávání. Nežijte v zajetí čísel. Vnímejte sebe, svůj dech, krok, energii, stromy, šum lesa, zpěv ptáků... Neskutečný pocit
Zvlášť teď v těchto dnech.

Nežijte v zajetí čísel. Vnímejte sebe, svůj dech, krok, energii, stromy, šum lesa, zpěv ptáků...

Lidi se vždycky diví, když jim řeknu, že běhám zásadně bez veškeré elektroniky. Nechápou, že nevím přesně na metr a na vteřinu, kolik jsem uběhla. Ale k čemu mi by to bylo? Proč se stresovat, že úsek, který jsem jednou uběhla levnou zadní, druhý den nemůžu udýchat? Jasně, častěji přijde zlepšení a s ním i záplava endorfínů. Ale je to zároveň i pocit skutečného štěstí a svobody? Myslím si, že není.

Já kolikrát vyběhnu a nevím, kam poběžím. Nevím ani, jakým tempem a intenzitou. Počkám, až co mi řekne tělo a můj dech, nálada, moje psychika. Podle toho si teprve v průběhu vyberu trať, cestu prodloužím nebo zkrátím, běžím aerobně nebo si dám úseky, intervaly, kopce, na závěr třeba kus ještě přidám, trať prodloužím. Nebo si naopak řeknu, že mám dost. Víte, co přijde pak? Vždy? Uspokojení, radost, nabytí energie, úleva, pocit štěstí. A to i přesto, že výkon nebyl nejlepší. Proč? Poslechla jsem totiž svoje tělo. Nikoli hodinky. Dosáhla jsem klidu a vyrovnanosti. A to je nejvíc.

Výkon se neodvíjí pouze od trénovanosti, ale i od aktuálního zdravotního a psychického stavu, ovlivní ho externí podmínky jako počasí, terén, teplota. Nepřidělávejte si do života další možný stresující faktor. Teď ani nikdy jindy. Stres k životu potřebujeme, o tom není pochyb, ale v dnešním světě je stresu nadmíru. Je třeba naučit se ho účinně kompenzovat a zvládat. Pobyt a pohyb v přírodě je jedna z nejúčinnějších možností. Nemusíte běhat, jezdit na kole, stačí se jít projít nebo v přírodě pouze být.