Kolikrát denně jíst?

Ještě nedávno se doporučovalo jíst po malých porcích vícekrát za den. Jak u hubnutí, tak u léčby některých civilizačních nemocí. Dnes je tomu díky znalostem o fyziologii trávení a hormonální odezvě přesně naopak. V běžné i lékařské praxi (například u Diabetu II.typu) se doporučuje menší četnost jídel. Jednoduše řečeno: Jíst větší porce méně často. Neplatí zde však žádná šablona, žádný universální doporučení. Někomu bude vyhovovat jíst 1x-2x denně, někomu 4x denně. Nic není špatně.

Ne každý ale zvládne svou denní energetickou a nutriční potřebu pokrýt ve dvou porcích jídla za celý den. Nedokáže sníst velkou porci jídla naráz, proto někomu bude i nadále vyhovovat větší četnost jídel.

Doporučení jíst velké porce méně často během celého dne však neplatí, pokud konzumujete potraviny vysoce průmyslově upravené, které jsou výživově chudé a chuťově návykové, protože se vyrábějí z těch nejlevnějších surovin. To pak budete mít hlad a chuť pořád. Nebudete mít nikdy dost. Jíst přestanete ve chvíli, kdy se žaludek zaplní, nikoli tělo zasytí.

Pokud budete jíst základní skutečné potraviny, které vás zasytí a dodají tělu vše potřebné, pak můžete zjistit, že vám vyhovuje jíst třeba jen 2x-3x za den. Navíc vás díky takovému jídlu, přestanou pronásledovat nezvladatelné chutě, vlčí hlad a neustále myšlenky na jídlo.