Obchody se zdravou výživou zbožňuji a neumím si bez nich představit život. Klientům je velice doporučuji a často na ně odkazuji i v článcích a v receptech. Zároveň však všechny učím, že ne všechny produkty, které tam seženeme, jsou zaručeně zdraví prospěšné.

Výživa je věda, která se neustále vyvíjí. Pořád toho spíše více nevíme, než víme. Opravdu si myslíte, že to, co platilo před 20 - 50 lety, platí beze změny stále?

Často se mě ptáte, jak řešit jídlo mimo domov. Než vypíšu konkrétní rady a doporučení, je dobré si uvědomit, že naše zdraví nedělá to, co jsme snědli včera, nebo co výjimečně sníme zítra, pozítří. Naše zdraví stojí na tom, co jíme běžně, co je základem našeho každodenního jídelníčku. Jedno vybočení z normálu nic neznamená.

Zajímalo by mě, proč si tolik lidí myslí, že při hubnutí musí hladovět a jíst málo? Copak hladové a špatně živené tělo v dnešní konzumní době bude hubnout? Zdravě a udržitelně?

Už dlouho si pohrávám s myšlenkou, že člověk si po celý život, vědomě i nevědomě, maluje svůj obraz. A to, co se v tom obraze skrývá, zrcadlí jeho celý život. Zároveň se mně i vybavila vzpomínka na dílo Oscara Wilde Obraz Doriana Graye, kde místo člověka stárne obraz. Zároveň se v malbě zachycují všechny jeho hříchy a činy. Ve skutečnosti...

Klíčení

09.04.2020

Víte, že klíčení je strašně jednoduchá, přirozená a skvělá věc? V klíčcích se ukrývá obrovská síla a energie a skvěle jimi nastartujete svoji imunitu. Klíčky jsou hotovým pokladem v jídelníčku. Jsou doslova napěchované minerály, vitamíny, enzymy a stopovými látkami. Díky nim jsou semena také lépe stravitelná a jsou zdrojem důležité vlákniny.

Běh, chůze, kolo - jakýkoli pohyb v přírodě rovná se svoboda, pocit volnosti, odreagování, doplnění energie, kompenzace stresu.

Mikrobiom

30.03.2020

Co je to mikrobiom? Jsou to mikrobiální buňky žijící v našem zažívacím traktu. Téměř všechny bakterie se soustřeďují v tlustém střevě, kde se živí nestrávenými zbytky potravy, především vlákninou. Říká se mu "zapomenutý orgán" nebo také "druhý mozek" a může vážit až 1,5 kilogramu. Tyto bakterie se významně podílejí na našem zdravotním stavu,...

Cholesterol

30.03.2020

Léta jsme slýchávali, že zvýšená hladina cholesterolu v krvi způsobuje onemocnění srdce a cév. Předepisovali nám léky na jeho snížení, doporučovaly se nízkotučné diety, ale výskyt onemocnění se nesnižoval. Naopak se úmrtnost zvyšovala a nízkotučná dieta vyvolala epidemii obezity a cukrovky postihující stále víc mladších a mladých lidí.

Dříve se myslelo, že geny silně určují náš zdravotní stav. Učilo se, že geny jsou neměnné a nic moc s naší genetickou výbavou neuděláme. Geny skutečně jsou staletí neměnné, ale my můžeme ovlivnit jejich aktivaci, čili to, jestli nemoc propukne. Jejich aktivaci ovlivníme svým chováním a prostředím, ve kterém žijeme. Nemocí, se kterými nemůžeme nic...

Myslíte si, že když sním 3 lžíce nutelly a 3 lžíce oříškového másla, v těle se odehraje to stejné?

Pitný režim

24.03.2020

Základem pitného režimu by měla být voda, neperlivá, ideálně kohoutková. V některých oblastech balená. Kohoutkovou vodu nechávejte odstát, aby vyprchal chlor. Vodu si můžete zpestřit lístky máty, citrónem, ovocem, zeleninou, bylinkami.