June 17, 2022

Večírky a oslavy. Užijte si je!

Oslavy, večírky, rauty, mejdany, grilovačky… A jak tyto akce zvládnou s grácií a bez úhony?

Všechny oslavy a akce jsou součástí našich životů a není třeba propadat panice, když se nějaká blíží. A to i v případě, když člověk na ten den či večer vše poruší a jí a pije věci, které normálně vůbec nekonzumuje.

Naše zdraví stojí na tom, jak se stravujeme po celý rok.

Nikoli na tom, že se jednou opijeme, sníme dort, zákusky nebo řízek s bramborovým salátem apod. Tělo se s tím vypořádá, přirozeně to zvládne.

Výjimku tvoří ti, jejichž zdraví je už vážně poškozené nebo když někdo slaví či pije celoročně, pořád či hodně často.

Pamatujte:

  • Nemá smysl si vše zakázat, ani být jak utržený ze řetězu.
  • Pokud jdete někam, kde nevíte, co se bude podávat a máte podezření na chipsy, chlebíčky, hranolky, pizzy, sladkosti, limonády apod., doporučuji jediné: Běžte na tuto akci najedení z domu. Pak vás nepřemůže na místě hlad, chutě a odoláte snadněji a déle.
  • V dnešní době se už ale setkáváme s bohatými pestrými fajn jídly v podobě obložených talířů, zeleniny, ovoce, salátu, masa a jiných specialit. Ať je to raut, svatba či jiné pohoštění, vždy se to dá vyřešit kvalitními jídly. Když se pořádně zasytíte normálním jídlem, poté si můžete dovolit ochutnat i nějaký dezert či zákusek. Nedávejte si jako první v pořadí sladké věci nebo jídla mimo váš režim. Hrozí, že toho sníte velké množství. Takové věci pouze ochutnávejte, ideálně v době, kdy nejste hladoví, nebo jimi zajídejte plnohodnotná vhodná jídla.
  • Největší chybou je jít na jakoukoli akci úplně vyhladovělý. Ale zase záleží na typu nabízených jídel. Pokud jdete na degustační menu do skvělé restaurace, klidně vyrazte hladoví. Pokud jdete někam, kde kvalita jídel není zaručená, najezte se doma.
  • Nemá smysl jít mezi lákadla a samé dobroty a mučit se tím, že nic nesmíte. Navíc reakce okolí mnohdy také nejsou nic povzbudivého. Tady záleží na vaší povaze a přesvědčení. Lepší je udělat to tak, aby vás lákadla nelákaly (viz body nahoře) a vy pak vše ustojíte s grácií. Nebo zvolit styl ochutnávání a zdvořilostního připíjení ke spokojenosti všech. Hlavně však té vaší.

Můj tip:

Velice mi pomáhá, když si do vinné skleničky naliju vodu a piju z ní. A světe div se, okolí si pak i méně všímá a ptá.

A pokud se jedná o rodinnou oslavu, kterou pořádáte? Tady je to úplně nejjednodušší – připravíte jídla, aby byli spokojení všichni.

Pamatujte:

  • Vhodné jídlo lze zajíst trochou nezdravého. Naopak to však nefunguje.
  • Nezdravost, ať sladkou nebo slanou, si nikdy nedávejte na prázdný žaludek nebo když je velký hlad. Začít se musí jídlem, pak celou situaci budete zvládat lépe.

Neradi čtete?

Celý text si poslechněte zde.

Čtěte také

Další články pro členy. Tipy na jídelníček každý měsíc, zaběhnuté omyly, tipy a triky nejen v jídle, inspiraci a užitečné rady.

Explore Resources

Chtěli byste se cítit líp, jen zatím nevíte, jak na to?

Přihlašte se k odběru foodsletteru. Jedenkrát měsíčně vám pošlu užitečný tip.

Skvělé! Cesta za dobrým pocitem může začít.
Ups, někde se stala chybka. Zkuste to prosím znovu.
Mail v bezpečí. Žádný spam.